För några år sedan var jag på en kulningskurs i Dala Floda. Det blev magiska dagar med fantastiska Agneta Stolpe som lärare. Det är något med kulningen som berör på djupet. Efter den kursen har jag vågat kula mer än innnan. Så jag har kulat in friluftsgudstjänster och också en körkonsert.

I vintras fick jag syn på en annons om en kulningskurs som ska gå av stapeln i juni. En kulningskurs kombinerad med yoga. Kan det bli bättre? Den ska äga rum i Järvsö med Johanna Bölja som lärare och Camilla Silver som ska leda yogan. Jag anmälde mig direkt och har verkligen sett fram emot dessa dagar!

Men, som ni förstår, är det ju inte alls säkert att kursen blir av. Tiderna vi befinner oss i gör det mesta osäkert och oroligt. Men jag hoppas, förstås!

Bilderna är från Dala Floda och väcker många fina minnen till liv. Som när vi om kvällen stod vid sjön och kulade. Eller när vi tidigt nästa morgon åkte till en fäbodvall och ropade ut över vidderna. Ja, kulningen berör på djupet.