I går stod vi på skidor för första gången den här säsongen. Jag hade längtat. Och det var precis så härligt som jag önskade.

Efter en ovanligt lång sovmorgon åt vi en god frukost och körde sedan till Åre Björnen för att åka skidor. Det var perfekt temperatur, omkring 6 minusgrader, och härlig luft att andas. Det är något visst med längdskidor! Att hela kroppen får arbeta och hjärtat slå och samtidigt är det rofyllt och stillsamt. Det bästa av allt.

Älskade dottern sa efter några kilometer: ”I år kommer jag att åka mycket mer längd än i fjol.” Och jag blev så glad! I några vintrar nu har hon allra helst bara åkt slalom och ganska motvilligt hängt med på längdturer, men nu kanske det ändrar sig.

Efter skidturen tog vi bilen upp till Copperhill och satt i foajén och drack varm choklad med vispgrädde. Vi satt där och pratade och insåg att det här blir vår sjunde vintersäsong i Åre. Tiden flyger.