I går blev jag intervjuad av P4 Jämtland. De ville veta varför jag, som präst i Svenska kyrkan, engagerar mig i Åre Winter Pride. Jag sa att det är självklart. Pride handlar om kärlek, mångfald och varje människas lika värde – för mig är det självklart att Svenska kyrkan bejakar det!
Så, åter igen gick jag och min älskade familj med i Prideparaden genom Åre. Åter igen fick vi uppleva glädjen, gemenskapen, sammanhållningen och kämpaglöden. Charlotte Perrellis röst dånade ut ur högtalarna, regnbågsflaggor vajade, glitter flög genom fjällluften.
Det är så uppskattat av många att jag som präst är med. Det är så uppskattat att Svenska kyrkan finns med i detta sammanhang.
Nu ikväll bjöd jag in till Aftonbön i regnbågens tecken i Åre gamla kyrka. Jag läste de starka orden ur Psaltaren 139, och orden Jesus säger i Matteusevangeliet:
Ni är världens ljus. En stad uppe på ett berg kan inte döljas.
Nej, vi ska stråla i ljus precis som de vi är! Vi ska inte gömma oss. Alldeles oavsett sexuell läggning.
Här är vi redo att ge oss av mot Åre, och mot Prideparaden, älskade dottern och jag. Jag kände mig så fin i min allra bästa tröja, stickad av min kära vän Gabrielle.
Och fin kände jag mig i handledsvärmarna, stickade av min kära vän Anneli, och regnbågssjalen, stickad av min bloggvän Maria.