I Handöl finns en fantastisk kvinna som heter Inger Åsén, som tillsammans med några andra kvinnor, i tio års tid, haft projektet Talek i Kenya. I går hade de en insamlingsdag till projektet på Hanriis café i Handöl. Jag blir så oerhört glad att det finns människor som vill engagera sig och lägga tid och kraft för att göra livet bättre för andra!

Jag fick frågan från Inger om jag ville komma och berätta om ”Drottningen af Åre” och det gjorde jag förstås gärna. Jag var med också för några år sedan och berättade den gången om min bok ”Den där elden inom”. Det är fint att se parallellerna mellan huvudpersonerna i mina böcker, som på sina sätt och på sin tid var väldigt driftiga kvinnor, och de driftiga kvinnor som finns i dag.

Det kom mycket folk och samlingssalen var fullsatt. Jag gjorde en föreställning kring boken med berättelser och sång, och efteråt var det många som ville köpa böcker. Så roligt!

Jag lånar bilderna från duktiga fotografen Lisa Öberg.